MSSQL de if – else şart ifadelerinin kullanımına birkaç basit örnekle anlatmaya çalışacağım arkadaşlar .

if else bloklarının arasında BEGIN ve END blokları bulunmaktadır bu blokların arasına yapılması istenen işlemler yazılır.

SAYI adında bir int değişken declare edip sayı eğer 5 ten büyükse ekrana ‘SAYI 5 TEN BÜYÜKTÜR‘  değilse ‘SAYI 5 TEN BÜYÜK DEĞİLDİR‘ yazacak.

ÖRNEK :

 

Aynı örneğimizi detaylandırıp 5 ten büyükse büyük eşitse eşit küçükse küçük yazdıralım.

yeni örneğimizde tarihimiz eğer ay olarak 6. ay ve 6. ayı geçmiş ise yılın ilk yarısını geçtik yazacak değilse yılın ilk yarısındayız yazacak

 

 

IF EXISTS VE IF NOT EXISTS  KULLANIMI

Bu kısımda ‘exists’ (İNG: var , var olmak) yani varsa yapması gerekenler veya ‘not exists’ yoksa yapması gerekenler konusunu anlatacağım.

PlayerNames adında bir tablom var ,tabloda futbol oyuncuları hakkında bilgiler mevcut.

Tablonun ekran görüntüsü :

screenshot_2

 

Şimdi tablom da bulunan oyunculardan ülkesi Türkiye olan varsa Tabloda Türk var yazdıracağım yoksada Türk yoktur yazdıracağım.

sCountryName sütununu kontrol edeceğiz.

 

Aynı örneğimiz için eğer tablomuzda ülkesi türkiye olan futbolcu yoksa tabloda türk futbolcu yok yazsın şart sağlanmazsa türk futbolcu var yazsın .

 

son yazdığımız sql kodunu açıklarsak IF NOT EXISTS yazarak parantez içindeki select sorgusundan değer dönmezse yani boş gelirse şart sağlanmış olacaktı fakat SELECT sorgusuda tabloda turkey ülkesinden futbolcu olduğu için sonuç dolu geldi ve şart sağlanmadı şart sağlanmadığı için ELSE bloğunda yazdığımız işlem gerçekleşti ve ekrana TABLODA TÜRK FUTBOLCU VAR ! yazısı geldi .

 

Bu yazımızın sonuna geldik umarım faydalı bulmuşsunuzdur. —Salih ŞEKER

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Bu alana reklam verebilirsiniz!