Merhabalar ,

Bu yazımda genel olarak C# ta Dosya ve Klasör işlemleri nasıl yapılır, dosya klasör oluşturma , okuma yazma silme ,taşıma v.s. işlemleri hakkında hem kendime hatırlatıcı not lar hemde sizlerin de faydalanabileceği şekilde örnekler ile açıklamaya çalışacağım.

Örnek Projeye github hesabımdan ulaşabilirsiniz : https://github.com/salihseker/C-DosyaKlasorIslemleri  Takip etmeyi unutmayın 🙂

 

 KLASÖR İŞLEMLERİ

Öncelikle Directory sınıfı ile ilgili işlemleri inceleyeceğiz , Directory sınıfı System.IO da bulunan Klasör işlemlerini yapmamıza yarayan sınıftır .Bu nedenle projemizin using kısmına using System.IO; şeklinde sınıfımızı ekliyoruz.

 

Klasör Oluşturma : 

Klasör Varlık Kontrolü :

Uygulamanın çalıştığı klasörü bulma GetCurrentDirectory:

DirectoryInfo Kullanımı:

Verilen dizindeki klasör hakkında adı , oluşturma tarihi , tam yolu , alt klasör oluşturma , alt klasör bilgileri v.s. Klasör hakkında bilgileri öğrenmemizi sağlar.

Kullanımı :  DirectoryInfo DI = new DirectoryInfo(@”C:\Salih”); şeklindedir.

Klasör Taşıma:

Klasör Silme:

Sistemdeki Sürücülerin Listesini öğrenme (C:,D:) gibi : 

Klasör içindeki klasörlerin listesi:

 

DOSYA İŞLEMLERİ 

Dosya işlemleri için klasör işlemleri gibi System.IO kütüphanesini using kısmında uygulamamıza ekliyoruz , Dosya işlemleri için File sınıfını kullanacağız.

FileStream, Stream ana soyut sınıfı kullanılarak genişletilmiş, belirtilen kaynak dosyalar üzerinde okuma/yazma/atlama gibi operasyonları yapmamıza yardımcı olan bir sınıftır. Bu sınıf sayesinde senkron ve asenkron olarak okuma/yazma operasyonlarını gerçekleştirebiliriz.

Dosya Oluşturma:

Dosya Kontrolü :

yolu verilen dizinindeki dosyanın olup olmadığı kontrolünü yapma işlemi.

Dosyaya veri yazma:

yazma işlemleri için System.IO nun altsınıfı olan StreamWriter sınıfını kullanacağız.

Dosyadaki veriyi okuma:

okuma işlemi için System.IO nun altsınıfı olan StreamWriter sınıfını kullanacağız.

Dosya Taşıma:

Dosya Kopyalama:

Dosya Silme:

Dosya Listeleme:

FileInfo Kullanımı : 

Verilen dizindeki dosya hakkında adı , oluşturma tarihi , tam yolu , uzantısı , bulundu klasör v.s. dosya hakkında bilgileri öğrenmemizi sağlar.

Bu yazımda burada sonlanmaktadır , basit el altında bulunması gereken , dosya ve klasör işlemleri yaparken yardımcı olacağını düşünüyorum , umarım faydalı olmuştur.

İyi Çalışmalar 🙂 — Salih ŞEKER

Print Friendly, PDF & Email
Bu alana reklam verebilirsiniz!