Visual Studio ile github Kullanımı

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda visual studio ile github hesabımızı bağlamayı , projelerimizi kullanmayı göstereceğim , daha önceden BitBucket için yazdığım yazının hemen hemen aynısı , amaç github için de bu işlemin yapılışını ve kullanışını göstermek.

Kısaca github nedir ? : GitHub, sürüm kontrol sistemi olarak Git kullanan yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı bir depolama servisidir. GitHub özel depolar için ücretli üyelik seçenekleri sunarken, açık kaynaklı projeler için ücretsizdir. – Vikipedi.

[raw] [/raw]

github

İşlemlerimize Başlayalım :

1 – Github hesabımıza girip , profil kısmında bulunan Repositories kısmından New seçeneği ile yeni bir repository oluşturuyoruz , genel olarak her proje için yeni bir repository oluşturulur.

screenshot_9

[raw] [/raw]

Repository alanlarımızı girdikten sonra create diyerek repositorymizi oluşturuyoruz.

Oluşturduğumuz Repository imizi PC mize Visual studio ile clonelamak için clone or dowloand seçeneğini seçerek , URL i kopyalıyoruz.

 

screenshot_10

 

Visual Studio yu açıp Team Explorer kısmından , Project -> Manage Connections seçip gelen ekranda ,Local Git Repositories kısmındaki Clone seçeneğine tıklayıp ,

açılan iki metin kutusundan üstekine github tan kopyaladığımız URL i alt kısımda da Bilgisayarımızda Projemizin bulunacağı klasörü seçiyoruz.

Team Explorer Kapalı ise Açmak için Üste Menüden View Sekmesi altından TeamExplorer seçilip açabilirsiniz.

[raw] [/raw]

 

screenshot_12

screenshot_11

 

screenshot_13

[raw] [/raw]

Artık github ile Bilgisayarımız arasında Repository bağlantısı sağlandı , şimdi bu Repository mize Console Apllication HelloWorld Yazan bir uygulama ekleyip senkronize edelim ve kodlarımız github a yüklenmiş olsun.

screenshot_14

Projemizi Oluşturup kodumuzu yazdıktan Sonra Team Explorer da Changes kısmından değişiklik yapılan dosyaları görüntüleyebilir ve Senkronize edip github repositorynize yükleyebilirsiniz.

screenshot_15

screenshot_16

[raw] [/raw]

Commit All diyerek önce Commitleyip daha sonra push veya senkronize edebiirsiniz veya ikisini aynı anda yapabilirsiniz , ben ikisini aynı anda yapıp projemi github hesabımla senkronize edeceğim.

screenshot_17

[raw] [/raw]

Projem Başarılı şekilde yüklendi.

Visual Studio daki projem github ile bağlantılı olduğunda artık yaptığım değişiklikleri önceki versiyonlarla karşılaştırabilirim.

Değişiklik yaptığınızda dosyanın yanında kırmızı bir tik çıkacaktır.

screenshot_18

screenshot_19

[raw] [/raw]

yaptığımız değişiklikleri ve versiyonlamalarımızı github üzerinden takip edebilir ve görebiliriz.

screenshot_20

[raw] [/raw]

Anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar , olabildiğince basit ve her adımın ekran görüntüsünü paylaşıp anlatmaya çalıştım  , umarım basit ve anlaşılır olmuştur , Çalışmalarınızda Başarılar Dilerim – Salih ŞEKER

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...

Bir cevap yazın