Visual Studio ile BitBucket Kullanımı

Merhabalar Arkadaşlar ,

Bu yazımda Visual Studio ile git projelerimizi nasıl kullandığımız kısaca değineceğim , Bu işlem için Bitbucket üzerinden örneklendirerek anlatacağım.

Kısaca Bitbucket nedir ? : Bitbucket, Git veya Mercurial sürüm kontrol sistemi kullanan projeler için bir web depolama servisidir.

[raw] [/raw]

bitbucket-cover

 

İşlemlerimize Başlayalım :

Öncelik Olarak Bitbucket hesabımızda örnek projemiz için bir repository oluşturalım , genel olarak her proje için bir repository oluşturulur.

1- Creat Repository diyerek bir repository oluşturuyoruz.

screenshot_2

2 – Açılan ekranda repositorymizin ayarlarını yapyoruz adı , açıklaması , özel mi genel mi v.s.

screenshot_3

[raw] [/raw]

 

3 – Projemiz oluştuktan sonra bize repository nin url i oluşacaktır. Bu url ile Visual studio le bağlantı sağlayacağız.

eğer yeni bir proje ise url ekranda görünecektir.

Url : https://sekersalih@bitbucket.org/sekersalih/ornekuygulama.git

screenshot_4

 

Daha Önceden olan bir proje ise : repositoryi seçtikten sonra overview kısmında Get started with command line seçeneği altında bu url e ulaşabilirsiniz.

screenshot_5

 

4 – Visual Studio yu açıp team menüsünden Managed Connection seçeneğini seçiyoruz ve açılan team explorer penceresinde , Local Git Repository kısmında Clone diyerek bitbucket projemizi Bağlayacağımız klasörü seçiyoruz. Kullanıcı şifre ekranında bitbucket kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz , Bağlantı sağlandıkan sonra Sync seçeneği ile senkronizasyon sağlıyoruz.

screenshot_6

screenshot_14

[raw] [/raw]

screenshot_13

 

screenshot_15

screenshot_16

screenshot_17

[raw] [/raw]

5 – Senkronizasyon sağlandıktan sonra localimizdeki belirttiğimiz dosyada yaptığımız değişiklikler visual studioda görebileceğiz ve bitbucket ile senkronize edebileceğiz ,

Örnek olarak yeni bir consol uygulaması oluşturalım ve proje klasörü olarak bitbucket reposu ile bağlantı yaptığımız klasörü seçelim.

screenshot_18

 

 

6 – Projemiz oluşturduktan sonra team ekplorer menüsünden Changes kısmından oluşan değişiklikleri görüntüleyip , bitbucket a yüklemek istediğimiz değişiklikler için açıklama girip Commit i tıklayarak projemizi commit liyoruz.

screenshot_19

screenshot_20

[raw] [/raw]

7 – Commit ettiğimiz işlemi bitbucket ile senkronize etmek için Sync seçeneğine tıklayarak senkronizasyon sağlıyoruz ve projemiz bitbucket hesabında yayınlanış olacaktır.

screenshot_21

screenshot_22

Oluşturduğumuz proje bitbucketta yayınlamış olduk. Bu işlemleri tekrarlayarak değişikliklerinizi her seferinde güncel tutabilir , yeni projeler oluşturabilirsiniz.

Örnek Proje : https://bitbucket.org/sekersalih/ornekuygulama

screenshot_23

Kısa ve Açıklayıcı şekilde anlatmaya çalıştım , umarım faydalı olur .

iyi günler 🙂

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...

Bir cevap yazın