SAP Hybris e-commerce (E-Ticaret) Nedir ?

Evet Arkadaşlar bugün araştırma amaçlı hazırladığım SAP Hybris E-commerce (E-ticaret) Sunumunu ve Kampanya Yönetimi kısmını sizinle paylaşacağım umarım faydalanır ufakta olsa bir fikir elde edersiniz.

Öncelikle Deneme sürümünü kullanmak için www.hybris.com sitesinden ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz tabi ücretsiz olduğu için çoğu özelliği kısıtlıdır. https://cal.sap.com/console/trial/sharedtrials?solution=yMKT

daha detaylı bilgi için wiki.hybris.com

SAP Hybris e-commerce (E-Ticaret)  Nedir ?

 • SAP Hybris,SAP firmasının kendi bünyesine kattığı ve geliştirdiği bir e-ticaret sistemidir.
 • SAP yaptığı Hybris satın alması ile e-ticarette Analist şirketleri olan Gartner ve Forrester’a göre dünyada lider konuma yerleşmiştir.(1  Ağustos 2013)
 • Hybris ile müşterileriniz ve bayilerinizle olan      e-ticareti uçtan uca yönetebilirsiniz.
 • SAP HYBRİS ile Müşterilerin dijital mecralardaki satın alma alışkanlıkları ,ilgileri , paylaşımları , hangi ürünü aldıkları anlık olarak değerlendiriyor ve firmalara hızla bir kampanya oluşturma imkanı veriyor.
 • Global bir yazılımdır :çoklu para desteği ,çoklu dil desteği gibi.
 • SAP Hybris – SAP ERP (ERP, “Enterprise Resource Planning”,yani şirketlerin kullandığı muhasebe ürün giriş çıkışı gibi işlemlerin yapıldığı programlar) sistemleriyle tam uyumlu çalışma özelliğiyle SAP kullanıcılarının e-ticaret sistemine geçmesinde çok büyük bir kolaylık sağlıyor.
 • SAP Hybris i kullanmak için SAP ERP programlarınızın olması zorunlu değil ayrı bir modül olarak satın alınıp sadece E-ticaret için kullanılabilir.
 • Omni-Channel Felsefesini Destekliyor.Omni-Channel Pazarlama Nedir?Omni-channel pazarlama, edinilen alışveriş deneyiminin kusursuz, entegre ve tutarlı olması için müşterinin gözünden gözlem yapmak ve bu deneyimin tüm kanallarda yönetilmesi anlamına geliyor. Multi-channel yaklaşımının gelişmiş versiyonu olarak benimsenen omnichannel’da, bir firmanın online mağaza ile fiziksel mağaza pazarlama stratejisi bir bütün olarak ele alınıyor. Omni-channel, tüketicilerin alışveriş için önce bir kanaldan başladığını, ardından diğer kanalları kullanarak işlemi tamamladığı varsayıyor. 

  Tam bir omni-channel deneyimini örneklemek gerekir ise;

 • kullanıcı akıllı telefonundan bir ayakkabı ile ilgili araştırma yaparken girdiği firmanın alışveriş sitesinde cookie aracılığı ile profilleniyor. Kısa bir süre sonra mobilden tekrar araştırma yaptığı sırada, yeniden pazarlama (re-marketing) sayesinde incelediği ürünün reklamını görüyor. Siteye girerek, ürünü alışveriş listesine ekliyor. Eve döndüğünde eşinin de fikrini alıyor ve ürünü almaya karar veriyor. Dizüstü bilgisayarı aracılığı ile e-ticaret sitesi üzerinden ayakkabının siparişini veriyor. Ardından telefon ile firmayı arayarak ürün ile ilgili firmadan birkaç sorusunun cevaplanmasını talep ediyor ve siparişine bir başka rengin eklenmesini istiyor. Ürün eline ulaştıktan sonra beğenmediği rengi değiştirmek için fiziksel mağazaya giderek yeni ayakkabıyı alıyor. Ürünü bir süre kullandıktan sonra üretim hatası olduğu ortaya çıkıyor ve değişim isteğini sosyal medyayı kullanarak firmaya bildiriyor. Yeni ürün isteğini firmanın basılı kataloğu aracılı ile yapıyor. Firma müşterisi ile e-mail yolu ile temasa geçip, kargo ile ayakkabıyı geri alarak yenisini gönderiyor.
 • SAP Hybris Responsive Tasarımıylada Farklı cihazlarda kullanım kolaylığı sağlıyor.

resim1

[raw] [/raw]

SAP HYBRIS MİMARİSİ

developing-enterprise-ecommerce-solutions-using-hybris-by-drazen-nikolic-belgrade-15-638

hybris-architecture1

Hybris Pazarlama Çözümleri :

resim2

resim3

resim4

resim5

 

SAP Hybris Segmentation(Pazar bölümlemesi): SAP HYbris ile pazar bölümlemesi yapım müşterilermizi gruplar bölümlere ayırarak müşteri kitleleri oluşturup onlara özel kampanyalar oluşturabilir,ilgi alanarına göre ebülten mailleri gönderebilirsiniz.

resim6

resim7 resim8

[raw] [/raw]

SAP Hybris ile E-mail şablonları ve içerikleri hazırlayabiliriz: E-mail şablonları ve içerikleri, e-bültenler , açılış sayfaları hazırlayabilir gerektiğinde kullanabiliriz.

resim9

SAP Hybris ile kampanyalar : SAP Hybris ile hedef kitlelere özel kampanyalar oluşturabilir ve takibini yapabiliriz.

 

 

18 19

27

A / B TEST İLE KAMPANYA ANALİZİ YAPABİLİRİZ :

A/B Testi: A/B testi, iki veya daha fazla durumun nasıl sonuçlar verdiğini ortaya çıkarmak için yapılan bir testtir. Bu test ile hangi alanlarda değişim yapmak istiyorsanız, o değişimleri takip edip, geri dönüşüm oranlarını ölçümleyerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

66

69

Hybris Pazarlama Takvimi: Takvimle yaptığımız kampanyaların zamanlamasını takip edebiliriz.

resim10

 

SAP Hybris Etkileşimlere Duyarlıdır: Sosyal medya kanallarını takip edebilir belirlenen etiketlerin analizini yapıp bize analiz sonuçlarını grafik olarak görüntüleme imkanı verebilir.

resim11

 

SAP Hybris Kullanan bazı şirketler:

capture

[raw] [/raw]

SAP Hybis ile yapılan Birkaç örenek sitenin Görünümü :

resim12 resim13

 

SAP HYBRIS MARKETING –KAZANÇ PDF  İNDİR:

PDF:sap-hybris-marketing-kazanc

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...

1 Response

 1. kazım sülün dedi ki:

  Yurtdışı firmaları için ideal fakat tr içindeki firmalar için bu çözüm para tuzağı. ne kadar sürede bir e-ticaret sitesi hybrisin milyonlarca dolar maliyetini kaldırabilir ki ?

Bir cevap yazın